Работилница за анимација „Добар, лош, грд или убав, сè се тоа карактери“

Меѓународниот фестивал за анимирани филмови „Анимакс Скопје Фест“ организира работилница наменета за деца од 9 до 14 години за развој на карактери под наслов „Добар, лош, грд или убав, сè се тоа карактери“. Ментор: Бојан Таневски, слободен уметник Ден: 30.11.2018 (петок) Време: 18.00 – 19.30 часот Место: Тинтири Минтири (ул. Даме Груев 7, кај полициската…

Работилница за анимација „Двајца се караат – сите губат“

  Работилница за анимација наменета за деца од 8 до 14 години. Техника на анимација: цртеж на рака со компјутерска доработка во After Effects Ментори: М-р Маријана М. Симовска и Илчо Симовски Работилницата ќе се одржи во два дена (1 и 2 декември) со почеток од 15:00 часот во Кинотека на Македонија mca advance. Потребно…

НОЌ – работилница за анимација наменета за деца

Жешка ноќ во август. Време кога тишината царува. Сенките и силуетите градат свој свет. Но оваа ноќ нема да биде страшна. Бидете и вие дел од магијата на анимацијата. Дводневна работилница за анимација со сенки наменета за деца на тема – Ноќ. Работилницата ќе се одржи на 23 и 24 август во Скопје. Ментор ќе…

Францускиот анимиран филм „Дедо Морж“ победник на седмиот Анимакс

Скопје, 25.12.2017 – Златната Тула за најдобар анимиран филм на седмото издание на Анимакс Скопје Фест ја понесе францускиот филм „Дедо Морж“ на авторот Лукрис Андре. Со втора награда (Сребрена Тула) се закити шведскиот филм „Бреме“ од Ники Линдрот вон Бахр, додека Бронзената Тула ја доби францускиот филм „Мојот маж (октопод)“ од Стефани Кадорет. Специјалната…

На седмиот Анимакс ќе биде прикажан 51 анимиран филм

Скопје, 20.12.2017 – На седмото издание на меѓународниот филмски фестивал за анимиран филм Анимакс Скопје Фест ќе биде прикажан 51 анимиран филм во официјалната програма, од кои 10 се наменети за детската публика. Настанот ќе се одржува од 21 до 24 декември под мотото „Исцеди уметност“ во Кинотека на Македонија. Во четирите фестивалски денови на…

Работилници за деца на Анимакс

1. Работилница за стоп анимација со Хрвоје Селец, аниматор од Хрватска  Термини: 21, 22 и 23 декември (четврток, петок и сабота) со почеток во 18.00 часот, Кинотека  на МАкедонија Децата ќе работат 3 дена по 2 часа стоп анимација со колаж и предмети, од идеја до готов производ – анимиран филм. 2. Работилницаза стоп анимација со Наталија…

Проекции на анимирани филмови за деца

Гласаме за најдобар анимиран филм за деца на Анимакс 2017. Термин 23. 12. 2017 во 12:00 часот Погледнете ги филмовите што ни пристигнаа од целиот свет и кои ги одбравме само за официјалната програма за деца на Анимакс. Гласајте за филмот што најмногу ви се допаѓа. Ајде да го наградиме најдобриот! Влезот е слободен. For…

Анимиран филмски маратон

Анимакс Скопје Фест организира филмски маратон под ведро небо за сите љубители за анимирани филмови, на 14 септември (четврток). Место: Плоштад на ВМРО во строгиот центар на градот. Време на проекции: Детската програма: 18.30 до 20:00 часот. Програма за возрасни:  21:00 – 24:00 часот Настанот е со поддршка на Градот Скопје.

Отворен повик за пријавување

Скопје, 14.07.2017 – Меѓународниот фестивал за анимиран филм „Анимакс Скопје Фест“ објавува отворен повик за аплицирање за годинешното седмо издание на фестивалот, кое ќе се одржи во декември 2017 во Скопје, Република Македонија. Право да се пријават  имаат сите филмови изработени во било која техника на анимирање, завршени по 1 јануари 2016 година кои претходно…

Прогласени победниците на Анимакс #6

Јапонскиот краток филм Parade de Satie на авторот Коџи Јамамура е овогодинешниот добитник за Златната Тула на меѓународниот фестивал за анимиран филм Анимакс Скопје Фест 2016. Холандскиот автор Дигна фон дер Пут ја доби втората награда за својот анимиран филм Параде, додека Бронзената Тулa ја доби холанскиот филм Бинго! На авторот Патрик Шонмека. За најдобар…